Bilgi Bankası

Yeniliklerimizden haberdar olun.

İnfografik nedir?

İnfografik (Information graphic), bazı verilerin grafik destekli olarak daha kolay ve anlaşılır hale getirmeye yardımcı olan, karmaşık verileri sıkmadan, eğlenceli bir şekilde aktaran grafik destekli sunumlara verilen isimdir.

İşletim sistemi nedir?

Bilgisayarların, telefonların, oyun konsollarının, beyaz eşyaların ve benzeri elektronik ürünlerin ana işleyişinin düzgün bir şekilde sağlanması için gerekli olan programların belli bir düzen içerisinde çalışmasını sağlayan, çalışma ilkelerini temel alan

Laravel nedir?

Laravel en küçük uygulamadan oldukça geniş projelere kadar yazılım yapabileceğiniz MVC yapısına sahip açık kaynak kodlu PHP frameworküdür.

BIOS nedir?

BIOS kısaltma olarak “Basic Input Output System” yani “Temel Giriş Çıkış Sistemi” anlamına gelen kavramdan oluşur. BIOS bilgisayarlarımızın ilk açıldığı andaki çalışabilme kıvılcımını, ilk ivmeyi barındıran sistem olarak düşünülebilir.

TypeScript Nedir?

“TypeScript, bir uygulama ölçeği dahilinde bulunan bir geliştirme için JavaScript.” olarak ifade edilebilir. TypeScript strongly-typed, nesne yönelimine sahip ve derlenebilmesi mümkün açık kaynağa sahip bir programlama dili.

Browser nedir?

İnternet kullanırken bazı kavramlar hakkında bilgi sahibi olmak, daha bilinçli bir kullanıcı olmamızı sağlar ve bu bilgiler de zamanı geldikçe mutlaka işimize yarar.

Amp nedir ?

Accelerated Mobile Pages ( Amp ) web sitenizin mobilde içeriklerinin daha hızlı erişilmesi için uygulanan bir kodlama yöntemdir.

Responsive tasarım ölçüleri

responsive tasarım yaparken hangi çözünürlükleri dikkate almalıyız ? Aslında pek çok farklı çözünürlükte responsive tasarımlar yapılıyor.

CSS nedir?

Bilindiği üzere HTML metin biçimlendirme konusunda sitenin birçok farklı noktası adına fazla seçenek imkânı verir. CSS programı ise bu seçeneği daha üst düzey geniş bir çapta, fırsat olanakları ile sunmaktadır.

Akıllı Şehir Nedir, Örnekleri ve Teknolojileri Nelerdir?

“Akıllı Şehir“ ‘Smart City’ Nedir?

Papara nedir?

Papara Kart, internet üzerinden alışveriş yapanların bu alım satım işini güvenli bir şekilde yapmasını sağlayan online cüzdandır. Dijital çağda her şey online döndü; alışverişlerimiz, ödemelerimiz…

E-fatura nedir?

90’larda çocuk olanlar için faturaların ayrı bir yeri vardır. “Vergi iadesi” alabilmek için belli aralıklarla ailenin tüm bireyleri toplanıp o döneme ait tüm faturaları kayda geçirip büyük zarflara koyardı. Birçok evde ailece yapılan eğlenceli bir aktivit

PDF nedir?

Günümüzde gelişen teknolojik olanaklar sayesinde internet hayatın her alanına dahil olmuş bir durumdadır. Bunun bir sonucu olarak da bilgisayar kullanılarak evrak oluşturma ve saklama işlemleri gerçekleştirilerek internet sayesinde geniş kitlelere ulaştır

SVG Nedir?

Sorunun yanıtını başlıkta vererek başladık aslında. Asıl adı Scalable Vector Graphics, Türkçe’de ise Ölçeklendirilebilir Vektör Grafikleri olarak tanımlıyoruz. Grafik tasarım ile ilgilenenlerin sıkça rastladığı SVG kavramına dair detayları paylaşacağız şi

Pop-up Nedir?

Teknolojinin günümüz dünyasındaki hızlı gelişimi ve hayatımıza interneti getirmesiyle birlikte neredeyse internetsiz ev kalmadı. İnternetin bu denli yayılmacı bir özelliğe sahip olması, internet sitelerinde de gelişmelerin hızlanarak sürmesine yol açtı. G

Ücretsiz Grafik Tasarım Programları

Bambaşka bir dünya grafik tasarım… Tasarımlarınızın hayal gücünüzle sınırlı olduğu /“sky is the limit/” (limit gökyüzüdür) felsefesinin tam olarak anlam kazandığı bir alan. Profesyonel olarak bu işle uğraşanların yanı sıra, bu renkli ve eğlenceli dünya iç

Canva Nedir, Nasıl Kullanılır?

Canca, ücretsiz bir web tabanlı tasarım uygulamasıdır. İnfografik, poster, sunum, davetiye, kart, reklam ya da sosyal medya gönderileri gibi birçok görseli profesyonel bir şekilde hazırlamanıza yardımcı olur. Tasarım bildiğiniz üzere göreceli bir kavram.

Portfolyo Nedir?

Öğrencilerin yeteneklerini, becerilerini, güçlü ve zayıf yönlerini, karakteristik özelliklerini öğrenme alanlarıyla ilişkili olarak göstermiş, çaba göstererek eriştikleri başarı düzeyini yansıtan ürünlerden meydana gelen, çalışma koleksiyonudur. Öğrencile

Zip Nedir?

Zip dosya formatının mucidi olarak Phil Katz ve Gary Conway biliniyor. Katz PKZİP olarak bilinen, yeni Zip dosya formatını kullanmak adına ilk sıkıştırma programını yayınladı. Bundan kısa bir süre sonra 1989 yılında ise kamuya açıkladı. Günümüzde Zip, kay

Google Maps API Key Nasıl Alınır?

Eğer sitenize eklediğiniz Google haritalarda aşağıdaki şekilde bir bozukluk görüyorsanız ya Google anahtarı almadan sitenize harita ekledidiniz veya aldığınız harita API'ın kapasitesi dolmuştur.

SEO uyumlu web tasarım

SEO uyumlu web tasarım

Mobil siteler için tavsiyeler

Mobil Siteler için Tavsiyeler

Sap nedir ? Sap Hana nedir?

SAP SE, merkezi Walldorf, Almanyada bulunan, Avrupanın en büyük yazılım şirketidir.

Angularjs nedir?

AngularJS Google tarafından desteklenen, dünya genelinde yazılımcılar tarafından katkı sağlanan açık kaynak kodlu web uygulama çatısıdır.

Vue js nedir ? Avantajları Nelerdir?

Vue.js kullanıcı arabirimleri oluşturmak için kullanılan açık kaynak bir JavaScript iskeletidir.

Javascript nedir ? Nasıl Yazılır ?

JavaScript, yaygın olarak web tarayıcılarında kullanılmakta olan dinamik bir programlama dilidir.

Abap nedir ? Çalışma mantığı nasıldır ?

ABAP, Alman yazılım şirketi SAP AG tarafından geliştirilen üst seviye bir nesne tabanlı programlama dilidir.

Redux nedir ? Neden ihtiyaç duyarız ?

Redux JavaScript uygulamaları için state yönetimi sağlayan bir frameworktür.

Java nedir ? Nerede kullanılır ?

Java, Sun Microsystems mühendislerinden James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanmış açık kodlu, nesneye yönelik, zeminden bağımsız, yüksek verimli, çok işlevli, yüksek seviye, adım adım işletilen bir dildir.

Python nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Python, nesne yönelimli, yorumlamalı, birimsel ve etkileşimli yüksek seviyeli bir programlama dilidir.

Laravel Nedir ?

Laravel en küçük uygulamadan oldukça geniş projelere kadar yazılım yapabileceğiniz MVC yapısına sahip açık kaynak kodlu PHP frameworküdür.

PHP Nedir ?

PHP kısaca web tabanlı bir programlama dilidir. Eskiden açılımı “Personal Home Page” yani Kişisel Anasayfa iken günümüzde gelişmesi ve daha iyi anlam kazanması ile “PHP: Hypertext Preprocessor” yani Üstün Yazı Önişlemcisi olmuş.